Home Diğer WordPress Regenerate Thumbnails Eklentisi Nedir? Ne işe Yarar?

WordPress Regenerate Thumbnails Eklentisi Nedir? Ne işe Yarar?

8 min read
0
0
421
WordPress Regenerate Thumbnails Eklentisi

Merhaba, bugün sizlerle WordPress Regenerate Thumbnails eklentisi hakkında konuşmak istedim..

Konuyla ilgili olan birçoğunuzun bildiği gibi wordpress dünya çapındaki websitelerinin %24’lük bir kısmını kapsamakta. Yani dünyada 100 websitesi varsa bunların 24 tanesi wordpress altyapısına sahip. Hal böyle olunca bizim wordpress bir miktar daha kıymetleniyor tabi.

WordPress’in bu ilgiyi gerçekten hak ettiğini düşünüyorum. Açık kaynak kodlarıyla birlikte dağıtılan wordpress ile hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan birbirinden farklı arayüz tasarımlarına sahip olabilmektesiniz, bunun yanında temalar, eklentiler ve küçük kodlamalar ile websitenizi ihtiyacınız doğrultusunda kişiselleştirebilirsiniz. Dünya çapında ün yapmış haber sitelerinden tutunda alanında nam salmış blog siteleri, büyük şirketler vs. sitelerinde wordpress altyapısını tercih ediyor.

Küçük işlemlerle fark yaratan web siteleri ortaya çıkarabilmek için temaları ve eklentileri iyi tanımak gerekiyor. Hangi eklenti ne işe yarıyor, faydaları nelerdir, hangi ihtiyaçlarımıza cevap veriyor, yan etkilere varmı ? gibi soruların cevaplarını eklentiyi kullanmadan önce bilmemiz gerekiyor.

Lafı daha fazla uzatmadan başlıkta duyurduğum WordPress Regenrate Thumbnails eklentisinin detayları hakkında konuşalım.

Efendim, resimler veya fotoğraflar web siteleri için olmazsa olmazlardandır, hele de web sitemizi blog tarzında işletiyorsak resimler bizim en büyük yardımcımız olacaktır. Sitelerimize eklediğimiz resimler ilgili konuyla bağlantılı olmalı, boyutları sayfaya ve yazıya uygun ölçülerde olmalı. Bunlara dikkat etmeliyiz.

WordPress Regenerate Thumbnails eklentisi ne işe yarıyor?

İşte bahsini edeceğimiz wordpress eklentisi tamda bu işe yarıyor, yani bu eklenti; resimlerinizi kısa yoldan optimize etmenizi sağlıyor. Mesela, bir süredir işlettiğiniz blogunuzda tema değişikliğine gitmek istediniz ve yeni bir tema edinerek kurulumunu yaptınız. Her şey çok güzel, tema hoşunuzada gidiyor fakat ortada bir sorun var. Eski temanız varken blogunuza eklediğiniz resimler yeni temanızda çok biçimsiz ve çirkin duruyor, kimi çok büyük – kimi çok küçük. Bu durum aslında çözümlenmesi zor bir problem gibi. Normal de yapılacak iş, hostunuzdaki bütün resimleri bilgisayarınıza indirip, tek tek elle optimize ederek tekrar yüklemek. Kimse bununla uğraşmak istemez özellikle ben.

Kurulumu Nasıl Yaparım?

Kurulum olayıda çok artık, wordpress admin paneli > eklentiler > yeni ekle yönergelerini takip ederek geldiğiniz sayfadaki arama kutucuğuna eklentinin adının yazıp aramayı başlatıyoruz. (Anahtar kelime, yazar ve etiket varyasyonlarından dilediğiniz seçebilirsiniz) Aşağıda göreceğiniz resimdeki gibi olacak işlem.

WordPress Regenerate Thumbnails
WordPress Regenerate Thumbnails

Bende yüklenenler yazıyor (hali hazırda bende yüklü olduğu için) siz öncesinde yüklemediyseniz sizde yükle yazar. Oraya tıklayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra eklentiyi aktif edin.

Eklentiyi Nasıl Kullanırım?

eklentiyi kullanabilmek için yine wordpress admin paneli > Araçlar > Regen.Thumbnails bağlantısına tıklayın. (Aşağıdaki gibi)

WordPress Regenerate Thumbnails
WordPress Regenerate Thumbnails

Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek, resmin altında bulunan Regenarate All Thumbnails bağlantısına tıklayarak resimleri optimize etme işlemimizi başlatıyoruz. Sitemizdeki bütün resimleri optimize edecek, korkmayın resimlerde bozulma çekme boya atması olmaz 🙂

İşlem başlatılınca aşağıdaki gibi görünecek. Resimde %2.1 olan kısım %100 olduğunda işlem tamamlanmış demektir. İşlem tamamlanmadan çıkmak isterseniz, “Abort Resizing İmages” yazan bağlantıya tıklayın.

WordPress Regenerate Thumbnails
WordPress Regenerate Thumbnails

Eklenti Nasıl Edinirim?

Bu eklentiyi ve ihtiyaç duyduğunuz bütün eklentileri sadece wordpress.org adresinden indirmeyi unutmayın. Ftp falan uğraşmayın, yukarıda bahsettiğim gibi admin panelinden > eklentiler > yeni ekle diyerek arama yapın ve kurulumu başlatın.

Başka bir eklenti konuşmasında tekrar birlikte olma ümidiyle, esen kalın 😉

  • Sabai Discuss plugin

    WordPress Soru Cevap Eklentisi – Sabai Discuss Plugin

    Son zamanlarda SabaiDiscuss eklentisi ve beznerleri wordpress altyapısındaki sitelerde pop…
Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…