Home Yaşam Yazılarım Neden Blog Yazıyorum?

Neden Blog Yazıyorum?

7 min read
0
0
2,910

Gelişen teknoloji, değişen dünya biz insanlara artık sınırsız etkileşim ve iletişim imkanı sunmaya başladı ve sunulan imkanlar artık ölçülemeyecek boyutlara erişti, kişiler bu imkanları türlü nedenlerle türlü ihtiyaçları gidermek için kullanabiliyor..

Bizim konumuz bloglar olduğu için bu yöne odaklanacağız.

Blogu, bir kişinin yada kurumun bilgi ve tecrübelerini paylaştığı bir alan olarak tanımlayabiliriz yani oradan buradan kopyala yapıştır yaparak profesör edasıyla hareket edenlere blog yazıyor diyemeyiz. Benimde blog yazmamdaki başlıca nedenim budur; Bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak.

Blog yazma hikayem 2008 – 2009’lu yıllarıma dayanır. Yine bu domainle başlamıştım, o zamanlar forumlar çok modaydı. Forumlardan sıkılmış kendi halimde yazılar yazıyor ve kendimi farklı hissediyordum, bu hoşuma gidiyordu.

Yeni blogumun ilk günlerinde bu yazı, neden blog yazacağım? kabilinden bir yazı olacak.

  • Her insan içindekileri dışa vurma isteği taşır, bende öyleyim. Bilgi sahibi olduğum konuları bloguma yazarak kalıcı olarak saklamak istiyorum, bu durum ihtiyaç duyduğum zamanlarda bana kolaylık sağlıyor, o bilgiye ihtiyacı olan kişilere de.
  • Her insan geçmişine dair bir çok hikayeye sahiptir, bu hikayeleri dinlemek veya okumak benim çok hoşuma gider. Bunlardan ders çıkarır ve önemli gördüğüm noktaları kendime uyarlayarak hayata bakışıma bir şeyler katmış olurum. Takip ettiğim bloglarda gerçekten güzel hikayeler oluyor, bende ilerleyen günlerde kendimden bir şeyler yazmak istiyorum.
  • Her insan aldığı veya almayı düşündüğü bir ürünü öncelikle internetten araştırır, bunu o ürünün kendi sitesinden veya tedarikçisinin sitesinden araştırırsa kaybeder. Bu tür durumlarda bloglara güvenirim, kişisel tecrübelere. Masaüstü bilgisayarımı almadan önce her parçası için blog ve vloglardan çok fayda gördüm. Bende blogumda kullandığım ürünler ve hizmetler hakkında yazılar yazmak istiyorum.
  • Her insan arama motorlarına “… nasıl yapılır” yazarak araştırmalar yapar. Şahsen bu durumlarda belli bloglardan çok fayda görüyor ve dua ediyorum. Bende blogumda “Netcad’de kübaj hesabı nasıl yapılır” gibi bilgi içeren paylaşımlar yapmayı düşünüyorum.
  • Her insan haberleri izlerken yorum yapmak, kızmak yada helal olsun demek ister. Blog yazanlar bu tür konularda paylaşımlar yaparak farklı fikirde olan insanlara erişirler. Şahsen Fatih Terim’in tekrar Galatasaray’a gelmesi hiç hoşuma gitmedi.
  • Her insan bilgiyi kaynağından edinemeyebilir, mesela yeni çıkan bir ürün henüz Türkiye’ye gelmemiştir ve o ürün hakkında Türkçe kaynak bulamıyorsun. Dil biliyorsan yabancı sitelerden bilgiyi edinir kendi yorumunla blogunda yayınlayabilirsin. Bende blogumda ileri zamanlarda mesleğimle alakalı olan Gps ürünleri hakkında satış temsilcileri dışında bilgi ve tecrübe paylaşan olmadığını düşündüğümden biraz araştırma yapıp yayınlamayı düşünüyorum.

Blog Yazarken Dikkat Edilesi Noktalar (Benim ve Sizin için)

Blog yazmak bir tutku, zevk alarak yazmalı. Evcil bir hayvan besliyor gibi onu dikkat ve özenle yazılmış yazılarınızla besleyin.

Blog yazmak sabırlı olmayı gerektirir, acele etmeden yazmalı. Öncelikle konuya hakimiyet sağlanmalı, yarım doktor gibi candan etmemeli.

Blog yazmak incelik ister. Yazarken bir kişiye, kuruma, topluluğa hakaret etmeden, iftira atmadan yazmak gerekir.

Blog yazmak düşünceli olmayı gerektirir. Yazdığın yazıyı 10 yaşında birisi de okuyabilir, 30 yaşında birisi de. Yazılarınız çocuklara kötü örnek olmasın.

vs.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere, takipte kalın.

Akif

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…