Home Geomatik Harita Mühendisliği Nedir? Harita Mühendisi Ne İş Yapar?

Harita Mühendisliği Nedir? Harita Mühendisi Ne İş Yapar?

10 min read
0
0
4,027
Harita Mühendisliği Nedir? Harita Mühendisi Ne İş Yapar?

Üniversite tercihleri zamanında Harita mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen arkadaşlara ön bilgi olması için kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştım. İlgi duyan arkadaşlar zamanla blogumda bu konuyla alakalı daha çok bilgiye erişebileceklerdir.

Harita Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği ya da Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği..

İsim karmaşası yaşayan güzide mühendislik disiplinimiz..

Son yıllarda görüyorum ki yurt dışındaki okullar ve kurumlarla entegre olma yolunda hayli yol alan ülkemin meslek temsilcileri Geomatik Mühendisliği isminde karar kılmışlar, (iyi de etmişler) bize de bu ismi tanıtmak, bilinirliğini artırmak ve gerçekten ne kadar önemli, gerekli bir alan olduğunu ispatlamaya gayret etmek kalıyor.

Öncelikle, “Geomatik” kelimesinin ne anlama geldiği konusunda size bilgi vereyim. 2009 yılında Kanada dan bir üniversite “Geomatics” ismini ortaya atıyor. İsim aslında Geoinformatics kelimesinin kısaltılmış hali. Beğeniliyor ve yaygınlaştırılıyor.

İsmi her ne olursa olsun, günümüz Türkiyesinde hak ettiği konuma hala erişememiş hatta ilerlemesi gerektiği yerde gerileyen bir mühendislik disiplinidir.

Ülkemizde bir süre daha mesleğimiz Harita Mühendisliği olarak bilinecek galiba. Geomatik Mühendisliği ismine geçmemize biraz daha var.

Harita Mühendisliği Nedir?

Yersel veya fotogrametrik (yapay uydular marifetiyle) ölçmelerle yeryüzünün tamamının / ilgili bölümünün belirli teknikler kullanılarak veriler üretilmesi akabinde bu verilerin yorumlanması ve işlemden geçirilmesi sonucu metrik olarak ifade edilerek sayısal ortamda veya kağıt üzerinde kullanıcıya sunulması sürecinde etkin görev yapan mühendislik disiplinidir. Yani kısaca gözümüzün gördüğünü bilgisayar ortamına veya harita üzerine aynı en-boy-yükseklik ölçüleriyle birebir yerleştiren bilim dalıdır.

Harita Mühendisleri Ne İş Yapar?

Harita Mühendisleri konuma bağlı her şeyi yaparlar. Konum bilgisi üretir, yorumlar ve bunları iş akışında kullanır. Yani dünyada her hangi bir yerin belirli ölçme teknikleri kullanılarak bilgisayarlarda kullanılabilecek veriler haline getirme, yorumlama, eleme, sınıflandırma safhalarından  sonra harita üzerinde gösterme işlemlerinin tamamını gerçekleştirirler.

Harita Mühendisliği, karmaşık ve gerçek dünya sorunlarını çözmek için bilim ve mühendislik bilgisini bilgi teknolojileri ile harmanlamaktadır.

Arazi tarafından ele alınan çeşitli konular;

 • Mesela bir maden sahasında aylık ne kadar dekapaj yapıldığı, cevher çıkarıldığı? Kazı devam ettikçe değişen topoğrafyanın harita üzerinde gösterilmesi, güncellenmesi.
 • Projelendirilecek herhangi bir yolun güzergahının tayin edilmesi, eğim-kurp-dever vs. hesaplarının yapılması. Gerekli olan kamulaştırmaların yapılması.
 • Yapılacak köprünün karşılıklı ayaklarının bir birini karşılaması..
 • Tünel çalışmalarında ayna patlatmaları, karşılıklı açılan tünellerin aynı noktada birleştirilebilmesi, projeye uyum.
 • Bir şehirdeki herhangi aracın bulunduğu yerin izlenmesinden, akıllı şehir tasarımları.
 • Uydu görüntüsünden arazi kullanımının takibi.
 • Bununla birlikte cep telefonu kapsama alanları, uçakların veya gemilerin rota tayinlerini belirlemeye kadar uzanmaktadır.
 • Yeni teknolojilerden iha / uav (insansız hava araçları, drone)

Yukarıda saydığım maddeler gördüğünüz gibi hep konumla ilgili.

Bu kadar mı? Tabiki değil!

Tapu ve Kadastro çalışmaları her ülke için büyük öneme sahiptir. Sahip olduğunuz tarla, arsa, ev vs. kaydının tutulması, alım – satımı, bunlarla ilgili kanunlar. Bu durumları kısmen düzene sokmak için Konut değerleme uzmanlığı ve Taşınmaz değerleme uzmanlığı meslekleri doğmuştur, bunların çoğu da yine Harita Mühendisi kökenlidir.

İmar ve kamulaştırma konusundan da bahsedelim. İmar planlarının hazırlanması, uygulanması ve bununla birlikte cins değişiklikleri, ifraz-tevhid, yola terk, Dop vs..

Kamu yararı gözetilerek Bakanlık kararı alınan bölgelerde yapılan kamulaştırma çalışmaları da yine Harita Mühendislerinin alanına girmektedir.

Cbs‘den bahsetmediğimi fark ettim. Son zamanların en önemli mesleki gelişmeleri arasında gösterebiliriz Coğrafi Bilgi Sistemlerini (Gis). Konuma bağlı bilginin web servisleriyle kullanıcıya sunulması diyebiliriz kısaca.

Cbs bir çok alanda aktif olarak kullanılıyor, örnek vermek gerekirse; Haritalama da Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü hizmeti olan parsel sorgu servisi. Ya da Ulaşım planlamasında ambulans veya itfaiyeler için kısa zamanda hedefe daha çabuk varma maksatlı alternatif güzergah analizleri. Meydana gelebilecek Doğal Afetler için kapsamlı risk analizler vs.

Farkındayım, yukarıda bahsettiğim birçok şeyi meslekten olmayanların anlaması zor. İlerleyen günlerde bu konuda daha detaylı ve anlaşılır şeyler yazmaya çalışacağım..

Harita Mühendisliğinin / Geomatik Mühendisliğinin alt dallarını da başka bir yazıda görürüz artık.

Soru sormak isteyen arkadaşlar, bu sayfaya yorum olarak bırakabilirler veya İletişim sayfasından gönderebilirler.

Daha fazla bilgi için tıklayın

Okuduğunuz için Teşekkürler.

 • Mühendislik Nedir?

  Mühendislik, insanların yaşama dair ihtiyaçlarını gidermek, problemlerini çözmek için fen …
Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Geomatik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…