Home Yaşam Yazılarım Fazla Seçenek Bizi Mutlu Eder mi?

Fazla Seçenek Bizi Mutlu Eder mi?

7 min read
0
0
744

Bir şeyler satın almak artık eskiden olduğu kadar kolay değil. Yıllar önce her hangi bir ürün almak istediğimiz zaman gider bir kaç alternatifi inceler daha sonra karar verir alırdık.

Günümüzde bu artık o kadar kolay olmuyor. Her ürünün neredeyse en az 10 – 20 çeşit alternatifi var. Örneğin alışveriş merkezinde dolaşırken kahve içmek istediniz kasiyer size soracak, hangisinden?! Şaka gibi, hiç birinin ismi Türkçe de değil. Cappucino, Latte, Caramel Macchiato, Americano veya White Mocha..

Bu durum sadece kahve için geçerli değil elbette. Alışveriş yapmak için markete girdiniz, eşiniz süt almanızı istemişti mesela. Reyona geldiniz onlarca çeşit süt karşıladı sizi, meyveli olanlar, çikolatalı olanlar, yağlı – yağsız veya yarım yağlı sütler arasında kaldınız. Türünü belirlediniz diyelim peki hangi marka?

Kıyafet alışverişlerinizde de geçerli bu durum, elektronik aletlerde de. Televizyona ihtiyacınız var diyelim, türlü özelliklerde yüzlerce televizyon arasından ihtiyaç duyduğunuz temel özelliklere sahip olanları seçerek yüzlerce seçeneği onlarca seçeneğe indirdiniz daha sonra fiyat kalite durumlarına baktınız. Buraya kadar geldiniz, peki bu televizyonu internettenmi alacaksınız yoksa esnaftanmı? Esnaf biraz pahalı geldi, peki hangi alışveriş sitesi? Hangisi güvenli? Hangi sitede kampanya var? İndirim kodu bulabileceğiniz bir site var mıdır?

Ayrıca otel rezervasyonlarınız için araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan yüzlerce web sitesi. Hepsi bu kadarda değil evinizde uzanırken televizyon izlemek istediniz binlerce kanal arasından hangisini tercih ederdiniz?

Biz karşımızda daha fazla seçenek gördüğümüz zaman bunun iyi bir durum olduğunu düşünürüz ama gerçekte durumun böyle olmadığını araştırmacılar söylemişler. Daha fazla seçenek aslında kara verme aşamasında olan insanı strese sokar, “yanlış karar verirsem” duygusu insanı mutsuzluğa – şüpheye itermiş.

Biraz üzerinde düşününce durumun gerçekten de böyle olduğuna kanaat getirdim.. Geçenlerde parça parça toplayarak aldığım masaüstü bilgisayarımın monitörü hakkında bir arkadaşımla konuşurken fark etmiştim bunu aslında. 1 hafta boyunca sadece monitör araştırmıştım. Girmediğim alışveriş sitesi, forum, incelemediğim marka / model kalmamıştı. Çok zaman başıma ağrı girmişti, bir kaç arkadaşımı bile arayarak tavsiye istemiştim.. Her neyse aynı tarihlerde arkadaşımın aldığı monitör benimkinden hem özellik olarak daha iyi hemde fiyat açısından çok daha ucuzdu. Hissettiğim duyguları tarif edemem. 🙂

Teknolojinin nimetlerini dibine kadar kullanan bizler sanıyorum çaktırmadan verdiği zararlarını pek göremiyoruz. Daha fazla seçenek, daha fazla seçeneğe daha kolay erişebilme imkanı bizi acele/hızlı karar vermeye itiyor bu da daha iyi fırsatları kaçırma korkusuna, akabinde stres ve şüphe.

Fazla Seçenek Bizi Mutlu Eder mi?

Bugün okuduğum bir yazıda bir araştırmadan bahsedilmiş. 2 denek grubu oluşturuluyor. İlk gruba 24 çeşit reçel arasından tadarak tercih yapmaları isteniyor, ikinci gruba ise 6 çeşit reçel arasından. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi ikinci grup daha az kaygı ve strese sahip.

Sonuç olarak diyebilirim ki; Hayatımızda daha fazla seçenekle karşılaştığımızda stres seviyemiz yükselir. Ne kadar az karar, o kadar çok mutluluk..

Hepinize daha sade bir yaşam diliyorum.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Akif

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
  • Tembellik Nedir? Tembellikten Nasıl Kurtulabiliriz?

    Tembellik ile ilgili bir yazı yazmak istiyor fakat tembellik edip yazamıyordum, üşeniyordu…
  • Neden Blog Yazıyorum?

    Gelişen teknoloji, değişen dünya biz insanlara artık sınırsız etkileşim ve iletişim imkanı…
  • Hoş Geldin 2018

    Merhaba Sayın Okur, Hoş geldin, hem 2018’e hem bloguma.. Yılbaşı, biten yılın muhase…
Load More In Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…