Home Diğer En İyi 40 Ücretsiz Stock Fotoğraf Sitesi

En İyi 40 Ücretsiz Stock Fotoğraf Sitesi

22 min read
0
0
480

Bu yazıyı okuyarsanız muhtemelen yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraflar için internette en iyi siteyi bulmaya çalışıyorsunuz ve bunun için çok zaman harcadınız değil mi? Dert etmeyin doğru yere geldiniz.

Bana da sürekli lazım olan ücretsiz stok fotoğraflar için birçok web sitesini incelemeye çalıştım. Ardından, en iyilerini derledim ve aşağıdaki listeyi bir araya getirdim, böylece ihtiyaç anında zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde erişilebileceksiniz.

Listedeki tüm web siteleri, yüksek çözünürlükte indirilebilen ücretsiz fotoğraflar sunuyor.
Listede bulunan her sitedeki hemen hemen tüm fotoğraflar Creative Commons Zero lisansı (CC0) ile birlikte verilir. Bu; onları sitenizde, blogunuzda, sosyal medyada, reklam öğenizde, e-postada, basımda, broşürde vs. neredeyse her yerde yasal olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu fotoğrafları kişisel veya ticari amaçlarla, herhangi bir boyutta, istediğiniz sürece indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Creative Commons With Attribution: Fotoğrafları kullanabilmeniz için fotoğraf sahibine atıf yapmanız gerekir yani fotoğrafı kullandığınız yerde “Created by Abc” şeklinde bir ibareyle link vermeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle çalışmalarınızda fotoğrafları kullanmadan önce lisansı iki kez kontrol etmenizde fayda var. Ben elimden geldiğince atıf isteyen siteleri eledim, dediğim gibi siz yine de dikkat edin.

Listenin güncellenmesi için sizin bildiğiniz ücretsiz fotoğraflar sunan yeni siteler varsa veya siz böyle bir proje düşünüyorsanız bana bildirirseniz listeye onuda ekleyebilirim.

En İyi 40 Ücretsiz Stock Fotoğraf Sitesi

1- Pexels Tasarımcıları ve blog yazanları güçlendirmek için ücretsiz stok fotoğrafları sağlayan Pexels, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca tasarımcının harika fotoğraflar edinmesine yardımcı oluyor. Pexels, Creative Commons Zero (CC0) lisansı ile lisanslanan tamamen ücretsiz ve yüksek kaliteli stok fotoğrafları sağlar. Tüm fotoğraflar güzel etiketlenmiş, aranabilir ve keşfedilen sayfaları aracılığıyla bulması da kolay. 40.000’in üzerinde ücretsiz stok fotoğrafı sunuyor ve her ay en az 3.000 yeni yüksek çözünürlüklü fotoğraf ekliyorlarmış. Tüm fotoğraflar, kullanıcıları tarafından yüklenen veya ücretsiz resim sitelerinden alınan fotoğraflar arasından seçiliyor. Yayınlanan tüm resimlerin CC0 kapsamında yüksek kaliteli ve lisanslı olmasına çok dikkat ediyorlar.

2- Foodiesfeed binlerce güzel gerçekçi ücretsiz yiyecek resimlerini yüksek çözünürlükte sunar. Gıda blogcuları için mükemmel bir fotoğraf sitesi. Site bazen girişte robot olup olmadığınız test ediyor, haberiniz olsun.

3- Gratisography Telif hakkı kısıtlamaları olmaksızın kişisel ve ticari projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz yüksek çözünürlüklü resimler sunuyor, her hafta yeni ve müthiş resimler ekliyorlar.

4- Free Stock Creative Commons CC0 kapsamında yayınlanan geniş bir yelpazede yüksek kaliteli fotoğraflar sunuyor.

5- Styledstock.co Fotoğrafları ticari veya ticari olmayan amaçla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, görüntü telif hakkı hala yazarının malıdır.Orijinal yazarı veya kaynağı atfetmeden ticari amaçlar için bunları uyarlamak ve kullanmakta serbestsiniz.

6- Shotstash Yeni projeleriniz için harika fotoğraflar her gün ekleniyor. Telif hakkı yok, ücret yok, endişelenme yok. Keyfini çıkarın!

7- Kaboom Pics Soyut, şehir / mimari, moda, yemek, manzara ve daha birçok yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf çeşitliliği sunmaktadır. Fotoğraflar ticari amaçlı kullanılabilir, ancak satılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

8- Pixabay, telif hakkı olmayan resim ve videoları paylaşan bir topluluktur. Tüm içerikler, Creative Commons CC0 kapsamında serbest bırakılır; bu da, ticari amaçlar için bile olsa sanatçıya izin vermeden veya kredi vermeksizin onları kullanmanızı sağlar.Resimleri kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar dahil olmak üzere, izin istemeden ve resim sahibine atıfta bulunmadan, kullanabilirsiniz. Sitede Türkçe dil seçeniği de mevcut.

9- New Old Stock Telif hakkı kısıtlamaları bulunmayan vintage fotoğraflara buradan erişebilirsiniz. Site tumblr çatısı altında çalışıyor, beğendiğiniz fotoğrafa tıkladığınızda sizi sahibinin flickr sayfasına yönlendiriyor. Siz yine de kullanmadan önce flickr’de “No known copyright restrictions (Bilinen telif hakkı kısıtlaması yok)” yazısı olup olmadığını kontrol edin.

10- Picjumbo, ticari ve kişisel eserleriniz için tamamen ücretsiz fotoğraf koleksiyonudur. Yeni fotoğraflar günlük olarak eklenir. soyut, moda, doğa, teknoloji ve daha pek çok kategoride. Sitenin premium özelliği de mevcut böylece hiç yayınlanmamış 30 ve üzeri fotoğraf size her gün gönderiliyor. Bunun için Dropbox’a sahip olmanız gerekiyor.

11- Littlevisuals Sizi üzücü bir haberle karşılıyor, sitenini kurucusu Nic 2013 yılında 26 yaşındayken ölmüş. Sitedeki fotoğrafları ücretsiz kullanabiliyorsunuz, Nic’in ailesi siteye yeni fotoğraflar ekleyeceklerini söylüyorlar ve Nic için bir şeyler yapabilmek için zorunlu olmayan bağış topluyorlar.

12- Lifeofpix.com Yüksek çözünürlüklü ve ücretsiz fotoğraflar var. Kişisel ve ticari kullanımlarınız için telif hakları yasağı yok. Yeni fotoğraflar haftalık olarak ekleniyor. Söylediklerine göre fotoğrafları LEEROY Reklam Ajansı yani kendileri çekiyor.

13- Skitterphoto Tüm fotoğrafların herhangi bir amaç için kullanımı ücretsizdir. Fotoğrafları indirebilir ve düzenleyebilir, hatta ticari olarak kullanabilirsiniz. Kategorilere göz atın veya anahtar kelimelere göre arama yapın.

14- MMT stock Jeffrey Betts tarafından 2014 yılında kurulmuş, yüksek çözünürlükte doğa, şehir sahneleri, çalışma alanları ve makro fotoğrafçılığı içeren birçok kategoriyi kapsıyor. Bu fotoğraflar hem kişisel hem de ticari amaçlar için özgürce indirilebilir, kullanılır ve yeniden dağıtılabilir.

15- Picography son 3 yıldır milyonlarca kişiye çarpıcı görüntüler sağlıyor. Artık, muhteşem yüksek çözünürlüklü ücretsiz fotoğrafların en önemli kaynaklarından biri. Ücretsiz fotoğrafları herhangi bir atıf yapılmasına gerek duymadan, istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

16- Negative Space Hem ücretsiz, hem de istediğiniz gibi kullanabileceğiniz 20 yeni fotoğrafı her hafta yayınlıyor.

17- Epicantus Daria isimli bir arkadaşın sahibi olduğu site tumblr çatısı altında. Doğru fotoğrafı bulmanın zorluğundan yola çıkarak böyle bir hizmet sunmaya başlamış.Tüm fotoğrafları ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Özel fotoğraf istekleriniz olursa Daria ile iletişime geçebilirsiniz.

18- Jay Mantri çeşitli kategorilerde gerçekten güzel fotoğraflar yayınlamış ama sanıyorum site artık pek güncellenmiyor. Burada da istediğiniz gibi ve ücretsiz kullanabiliyorsunuz fotoğrafları.

19-IM Free Ücretsiz kullanabileceğiniz harika fotoğraflar var sitede. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. Bazı fotoğraflarda “Free for commercial use, attribution to the creator is required (Ticari kullanım için ücretsiz, yaratıcıya atfetmek gerekiyor)” yazıyor, böyle durumlarda kullandığınız fotoya by abc def gibi bir şey eklemeniz gerekiyor.

20- Death to Stock Photos Her ay belirli bir kategorideki 10 fotoğraf içeren bir fotoğraf paketi mail adresinize geliyor, mail ile kayıt olursanız tabi. İlginç bir isme sahip, güzel stok fotoğrafları mevcut lakin artık premium sistemini de hizmete almışlar. Premium üye olduğunuzda daha fazla fotoğraf alabiliyorsunuz üstüne video paketlerini de.

21- Burst Shopify’nin desteklediği bir site olan. Yüksek kaliteli fotoğrafları ücretsiz sunuyor. Fotorafları düzenleyebilir, ticari veya ticari olmayan işlerinizde kullanabilirsiniz.

22- Unsplash kendilerini Dünyanın en cömert fotorafçılar topluluğu olarak tanıtıyor. 300,000’nin üzerindeki yüksek çözünürlüklü fotoraflardan istediklerinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

23- StockSnap harika fotoğraflar ve yüksek çözünürlüklü görüntülerden çok sayıda seçkin bir ürün yelpazesine sahip. Site, mevcut binlerce görüntüye göz atmayı kolaylaştıran çok kullanışlı bir arama özelliğine de sahip. Buna ek olarak, en çok aranılan fotoğrafları bulabilmeniz için görüntülemeleri ve indirmeleri izliyor. StockSnap her gün yüzlerce fotoğraf ekliyor ve tüm fotoğraflar ortak kullanım alanlarında yayınlanıyor, atıf gerekli değildir.

24- Fancycrave‘da sunulan tüm resimler ücretsiz olarak ticari ve ticari olmayan amaçlarla kullanabilirsiniz. Sanatçıya veya Fancycrave’den izin istemek veya kredi vermek zorunda değilsiniz.

25- Startup Stock Photos Sitenin ismi size acemi gençler topluluğu gibi gelmesin, sitede harika fotoğraflar var, hemde ücretsiz. Yeni başlayanlar, blog yazarları, yayıncılar, web siteleri, tasarımcılar, geliştiriciler yani herkes için!

26- SplitShire Tasarımcılar, blog yazanlar, web tasarımcıları, sosyal pazarlama uzmanları, şirketler gibi herkes SplitShire’ı kullanabiliyor. Ücretsiz harika fotoğrafların yanında videolarda var. Drone ile çekilmiş görüntüleri istediğiniz her yerde kullanabiliyorsunuz.

27- ISO Republic Yine harika fotoğrafların ücretsiz dağıtıldığı harika bir site. Her türlü tasarım işlerinizde işinize yarayacak 3 milyonun üzerinde öğeye sahipler. Her geçen gün yenileri de ekleniyor.

28- Foodie Factor hemen bir yukarıdaki ISO Republic’in ücretsiz yiyecek ve içecek stok fotoğraflarına özel yeni sitesi. Şimdilik 1200 üzerinde ücretsiz, kaliteli ve lezzetli fotoğraf var hemde yüksek kalitede. Yenileri de ekleniyor.

29- 4freephotos Kişisel ve ticari amaçlı kullanım için ücretsiz fotoğrafları bulabileceğiniz farklı kategorileri olan bir başka ücretsiz stock fotoğraf sitesi.

30- Absfreepic ‘deki tüm fotoğrafların Creative Commons Sıfır (CC0) lisansı altında lisanslanmıştır. Bu, kişisel ve hatta ticari fotoğraflar için kullanabileceğiniz anlamına gelir. İzin istemeksizin ya da yazarla bir bağlantı kurmaksızın istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

31- Magdeleine Her gün onlarca ücretsiz stok fotoğraf eklenen güzel bir site.

32- cc0.photo Raffael Herrmann tarafından başlatılan ve ücretsiz fotoğraflar sunan bir projedir. Bütün resimler kendisi veya amcası (maalesef ölen) Peter Janzen tarafından çekilmiştir.

33- Imagebase Kolayca erişebileceğiniz binlerce yüksek kalite fotoğrafın olduğu güzel bir site.

34- Wallions Yüksek çözünürlükte wallpaper gibi kullanabileceğiniz güzel fotoğraflar mevcut.

35- Visualhunt Sadece gezi fotoğraflarının yer aldığı ücretsiz stock fotoğraf sitesi.

36- Jeshoots Çekya meşeili ücretsiz stock fotoğraf sitesi, Jan Vasek zamanında bu tür fotoğraflara çok para ödediğini düşündüğü için böyle ücretsiz bir kaynak yaratmış.

37- Freeimages.red Ücretsiz stock fotoğraf sitesi, dilediğiniz fotoğrafı direkt lightbox’a gönderebiliyorsunuz.

38- Foodiesfeed Doğal görünümlü yiyecek fotoğrafları bulabileceğiniz, ücretsiz bir şekilde indirip istediğiniz yerde kullanabileceğiniz güzel fotoğraflar var.

39- Freeimages.com Yüksek çözünürlüklü 400,000 civarı stock fotoğraf barındıran güzel bir site. Dilediğiniz gibi indirip kullanabilirsiniz. Arama yaptığınız zaman sonuçlarda en başta ve en sonda gösterilen fotoğraflar IstockPhoto’nun ücretli görselleri, biraz aşağı – ortalara inerseniz ücretsiz olanlara erişebilirsiniz. Bu arada indirebilmeniz için üyelik istiyor.

40- Designerspics Kişisel ve ticari kullanımınız için ücretsiz yüksek çözünürlükte fotoğraflar. Atıf gerekli değil!

BONUS

coverr ücretsiz bir şekilde indirip kullanabileceğiniz videolar mevcut. Her pazartesi 7 yeni video ekliyorlar.

  • HD Gökdelen Duvar Kağıtları

    Merhaba, bilgisayarımın masaüstü arka planında mimarı projeler olması hoşuma gider.. Köprü…
Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
Load More In Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…