Home Mühendislik Dijital Şantiye En Güvenli Dosya Paylaşım Siteleri

En Güvenli Dosya Paylaşım Siteleri

6 min read
0
0
870

İş hayatımızda bir çok defa sağa sola mail aracılığı ile dosyalar göndeririz. Öyle dosyalar öyle zamanlarda denk gelir ki mail ile göndermek pek mümkün olmaz, dilediğimiz kadar sıkıştırsak ta zaman mefhumunun önemi bizi alternatifler bulmaya zorlar.

Şayet çalıştığınız kurum ya da iş yeri bulut tabanlı bir sistem kullanmıyorsa ve büyük boyutlu dosyalarımızı internet üzerinden ilgililerle paylaşmak zorundaysak, bu servislere muhtacız ve hangi servisi kullanacağımıza iyi karar vermemiz gerekiyor. Güvenlik risklerini göz önünde bulundurarak hareket etmemiz testiyi kırmadan ders almamızı sağlar.

Kişisel olarak bu sistemleri ticari olarak ta kullanmıyorsak ücretsiz bir sistem bulmamız gerekiyor. Aşağıda liste olarak sunduğum sistemlerin dosya kapasitesi bazında bir takım kısıtlamaları mevcut, bunları göz önünde bulundurarak hangisini kendimize yakın hissedersek onu kullanabiliriz.

1- Google Drive; En ünlü dosya paylaşım sistemi google’a ait, ücretsiz olarak 15 gb kullanım alanı sunuyor, bana yetmez diyorsanız aylık 6 Tl den başlayan fiyatlarla tüm kısıtlamalara son verebilirsiniz. Bizim kurumun bilgisayarları google drive’a pek sıcak bakmıyor, upload imkanımız var fakat download sıkıntılı.

2- DropBox; Ünlü dosya paylaşım sistemlerinin başında gelen dropbox dünya çapında hızla yayılan bir sistem, bunda belli telefonların fabrika çıkış uygulamaları arasında dropbox’u barındırmaları büyük paya sahip. Bilinen 2 gb kullanım alanı sunan sistem, bazı telefonlarda ücretsiz olarak 100 gb’ye kadar kullanım alanı sunabiliyor.

3- OneDrive; Hatrı sayılır bir üne sahip dosya paylaşım sistemlerinden birisi de OneDrive. Microsoft’a ait olan sistem, yeni alınan windows bilgisayarlarda hazır geliyor. İlk başlarda kullanıcılar çalışma prensibini anlamasalar da zamanla alışıyor ve vazgeçilmezleri oluyor. Şahsen windows tabletimde aktif olarak kullanıyorum bu sistemi.

4- Mediafire; Geçmişten geleceğe güvenle sloganı buraya tam uyar diye düşünüyorum, geçmişte yola çıkmış ve hala yoluna devam eden ender sitelerden bir tanesi mediafire. Ücretsiz üyelikler için 10 gb lik kapasite sunan sistem. Kullanımı da çok basit, normal mail kutusu ara yüzüne benzer bir şablonu var.

5- Icloud; Biz fakir çalışanların bilmediği bir sistem Icloud, dediklerine göre Apple ürünlerine sahip olanların kullanabildiği ücretsiz bir sistemmiş.

6- Yandex Disk; Bilgisayar, tablet, telefon ve televizyonlar için farklı versiyonları olan yavaş yavaş popülerleşen Ruslara ait bir servis. Yandex sunucularında dosya depolamanızı sağlar. Disk’te bulunan dosyalarla internete bağlı herhangi bir cihazdan çalışabilirsiniz. Ücretsiz müsade ettiği depolama alanı 10 gb. “Hiçbir şey beni kısıtlayamaz” diyorsanız 100 gb için yılda 20 dolar, 1 tb için ise yılda 100 dolar ödeyebilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarım dışında birçok alternatif servis var, ben yukarıdakilerden bir yada birkaçını kullanıyorum ve memnunum. Güvenliğiniz için her şeyi bu servislerden beklemeyin, kendi güvenliğinizi en iyi kendiniz sağlarsınız.

Load More Related Articles
Load More By Mehmet Akif Bağcı
  • SmallPdf – Pdf Düzenleme Aracı

    Çok zaman PDF dosyalarımızı düzenlemek için ücretsiz programlar ararız, genelde de çalıştı…
  • Winrar Dosya Bölme

    Winrar programı, dosyalarımızın boyutlarını küçültmeye yarayan ve yıllardır kullanıla gele…
Load More In Dijital Şantiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Dünyanın En iyi 15 Markasının yıllara Göre Değişimleri (2000-2018)

Dünyanın bilinen en iyi 15 markasının yıllara göre marka değerlerinin değişimleri. Araları…